Plastik Poşet

Plastik Poşet

 

Plastik poşet ince ve esnek plastik filmden üretilmiş olan bir paketleme ürünüdür. Yiyecek ve ürünler ile kimyasal madde ve atık maddelerin taşınması ve saklanması için kullanılır. Plastik poşetler ısıyla kapatılarak ya da yapıştırıcılarla birleştirilerek oluşturulur.

 

Plastik poşetler çevreye zararlı ürünlerdir. Birçok ülkede geri dönüşümü olmayan ve doğada erimeyen bu ürünler ile ilgili tasfiye yasaları çıkarılmaktadır. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 1 ile 5 trilyon adet arasında plastik poşet kullanılıyor ve bunlar maalesef çöpe atılıyor. 10 Aralık 2018 tarihi itibari ile bu atığı önleyebilmek ve azaltabilmek adına plastik poşetler artık her yerde ücret karşılığında satılmakta ve kullanımının asgari düzeyde yapılması sağlanmaktadır.

 

Plastik poşetlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Plastik poşetin hammaddesi petroldür. İçeriğinde bulunan plastikler karbon, hidrojen, oksijen, azot ve diğer basit moleküllerinin birleşiminden oluşarak polimer elde edilmesi ile üretilir.

 

Plastik Poşet Çeşitleri

 

Çok eskilerden ve hatta bazı ülkelerde hala devam ettiği gibi plastik poşetler yerine file çantalar ya da kâğıt çantalar kullanılırdı. İnsanlar belki de daha sağlıklı kalabiliyorlardı o zaman. Hayatımızın her alanına plastik poşetler girdi. PEE, PP, Opp, Cpp denilen çeşitleri mevcuttur. Hışır taşıma torbası, jelâtinler, mağaza poşetleri, takviyeli poşet, market poşeti gibi çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin ayrı özellikleri olduğu gibi ortak özelliklerinden bir tanesi de hepsine baskı uygulanabiliyor olmasıdır.

 

Plastik Poşet Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan plastik poşet kullanımında gıda sektörü ilk sırada yer almaktadır. Gıdaların muhafaza edilmesi, saklanması, taşınması gibi her aşamasında mutlaka kullanılmaktadır. Aynı şekilde tekstil ve daha sonra sağlık sektörü ile birlikte plastik poşet ürünlerinin bulunmadığı sektör yok denilebilecek kadar azdır.

 

Buz poşeti, dondurma ve fırın ürünleri poşetleri, gıdaların yapıları doğrultusunda polietilen malzemeden imal edilmektedir. Mağazacılık sektöründe de çok fazla talep gören plastik poşet çeşitlerinin üzerine logo, desen ve fotoğraf figürleri baskısı yapılabilmektedir. Promosyon sektöründe de plastik poşet kullanımı oldukça yaygındır. Plastik poşetlerin geri dönüşümlü olanlarının tercih edilmesi önerilmektedir Doğa ile dost olan plastik poşetler sağlıklı, dayanıklı ve ekonomik olabilmektedir.

 

Plastik Poşet Nasıl İmal Edilir?

 

Fabrikalarda üretimleri yapılırken plastik hammaddelerin hepsi kazanlarda karıştırılır. Makine kazanlarında karıştırılan bu hammaddeler plastik film makinesinde işlendikten sonra rulo haline gelmiş olur. Film makinesinin özellikleri ve kaliteli olması bu devrede çok önemli olmaktadır. Baskı yapılması gerektiği durumlarda bu aşamadan sonra baskı yapımına başlanır.

 

Eğer yapılmayacaksa hemen dördüncü aşama yani kesim makinesine geçilir. Eğer doğa dostu bir plastik poşet üretimi yapılıyor ise beşinci aşama artan ve kullanılmayan parçaların geri dönüşüm makinelerine atılması şeklinde olacaktır. İnsan vücudunda geri dönüşümü olmayan zararlar bırakmaması adına bu konuda tüm üreticilerin hassas olması gerekmektedir.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Lütfen İletişime Geçiniz