Naylon Poşet

 

Naylon Poşet

 

Naylon poşet petrolün rafine edilmesinden sonra ardında bıraktığı ürünlerden elde edilen ambalajlama ürünüdür. Naylon poşetler çok yanıcı maddelerdir. Şeffaf ve petrol içerikli ürün oldukları için ısıyı içerisine çekerek orman yangınlarına neden olduğu bilinmektedir. İçeriğinde siyah boya içeren naylon poşet ürünleri insan sağlığı açısından çok zararlı ürünlerdir.

 

Naylon poşetlerin çoğunda termoplastik olarak bilinen polietilen madde kullanılmaktadır. İlk olarak 1930 yılından Amerikalı kimyacı Wallace H.Carothers liderliğinde bulunan bir araştırma grubu tarafından bulunmuştur. Önceleri naylon ip, halat ve dokuma üretiminde kullanılmış daha sonra mutfak gereçlerinde kullanılmaya başlanmıştı. 1955 yılında ilk naylon poşet ABD’deki bir markette kullanılmıştır. 1965 yılında Sten Gustaf Thulin tarafından patenti alınmış olan naylon poşet ülkemizde de çok fazla kullanılmaktadır.

 

Naylon Poşet Özellikleri Nelerdir?

 

Naylon poşet petrol rafine artığı olarak bilinen ikincil bir malzeme olan polietilenden üretilmiştir. Poşetlerin sadece yüzde 1 lik kısmı yeniden doğaya kazandırılabilmekte yüzde 99’u ise geri dönüşümü yapılamamaktadır. Naylon poşetin geri kazandırılması için belirlenen maliyet yeniden üretilmesinden daha yüksektir. Türkiye’de 1980 yıllarının başından itibaren kullanımına başlandı.

 

Büyük ve süpermarketlerin hayatımıza girmesi ile naylon poşetlerle tanışmış olduk. Mağazalar, marketler ve küçük esnaf olarak tabir ettiğimiz mahalle esnafların hepsinde kullanılmaktadır. Bir naylon poşetin karasal alanda yok olma süreci 350 ile 400 yıl arası, denizde ise 750 ile 800 yıl arasıdır. Naylon poşetlerin birçok çeşitleri bulunmaktadır.

 

Naylon Poşet Kullanımı Neden Gerekti?

 

Yıllar önce evlerimize aldığımız ürünleri taşımakta çuval, file, kâğıt torbalar kullanılmakta idi. Dünya genelinde marketlerin yaygınlaşması ile naylon poşet kullanımı da fazlalaştı. Hem ekonomik hem de pratik olarak düşünülen naylon torbalar ayrıca üzerine yapılan baskılar ile reklam malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Zaman geçtikçe naylon poşet ile ilgili çılgınlık artmaya başladı.

 

Artık marketlerden alınan bu poşetler evlerde çöp torbası olarak kullanılıyor ve geri dönüşümü çok uzun yıllar sürdüğü için sağlığa zararlı bir hale gelmeye başlamıştı. Okyanusların her kilometre karesinde ortalama 18.500 adet naylon çöp olduğu söylenmektedir. Türkiye’de ise bir kişi yılda yaklaşık olarak 312 adet naylon poşet kullanmaktadır. Gerekliliği tartışılmakla beraber kullanım alanları ve kolaylığı nedeni ile çok talep görmektedir.

 

Naylon Poşet Çeşitleri Nelerdir?

 

Mağaza poşetleri, market poşetleri, yumuşak saplı poşet, kargo poşetleri, jelâtinler naylon poşet çeşitlerine örnek verilebilir. Bunlar baskılı yâda baskısız olarak yapılabilmektedir. Baskılı taleplerde 8 renge kadar baskı yapılmaktadır. Market ve mağaza poşetleri atlet ve hışır atlet poşet olarak da bilinmektedir. Bunun dışında büyük ebatlı poşetlerde bulunmaktadır.

 

Kurban poşeti, ceset poşeti gibi ürünlerde sektörsel anlamda kullanılan poşet çeşitlerindendir. Firmaların daha iyi tanınması için reklamlı naylon poşet müşteri kitlesinin artmasına da vesile olacaktır. Manav, fırın, market, butik, mağaza, kırtasiye, kuruyemişçi gibi tüketici noktalarında naylon poşet kullanımı çok yaygındır.

 

 

Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Lütfen İletişime Geçiniz